Rekreační oblast Milovy je asi pro spoustu lidí známou záležitostí, mám pocit, že tam kousíček svého dětství strávila většina lidí z okolí a pak se tam vracela během dospívání na divoké párty v kempu a teď tam člověk hledá hlavně klid v čisté přírodě, kde narazíte na spoustu pěkných skal. I my jsme tam během léta vyrazili na jeden víkend, kdy se nám nechtělo vymýšlet program, ani jezdit moc daleko. Na Milovech se totiž kromě koupání dá celkem dobře zalézt a hlavně loudat se po lesích a dobře značených cestách Žďárských vrchů.

Počasí nám moc nepřálo, trochu pršelo a bylo mokro, tudíž koupání ani lezení nepřicházelo moc v úvahu, a tak jsme si užívali vlhkého lesa a jeho vůně a Terezka zdolávala své menší i větší skály a dost se jí to zalíbilo 🙂

Mezi nejznámější cíle procházek v okolí patří hlavně skály – např. Malinská, Drátník, Perníčky, Čtyři palice nebo výstup na nejvyšší horu Ždárských vrchů, Devět skal. Je třeba počítat s tím, že většina turistických cest je opravdu nesjízdných pro kočárek, často do kopce po kamenech, a tak je lepší vždy přibalit krosnu, nosítko, nebo silná ramena taťky. My se vydali na Čtyři palice (z rozcestí mezi Milovy a Křižánkami) a na Drátník přímo od Milovského rybníka. Obě trasy nejsou časově náročné, ale když se vydáte s malými chodci, můžete si z toho udělat půldenní výlet, protože postavit několik domečků pro zvířátka a vylézt na všechny možné skalky při cestě zabere dost času 🙂

Co bylo ale na tomhle výletě nejlepší, tak to bylo ráno. Vřele doporučujeme přespání na parkovišti na konci cesty směr Drátník za kempem. Je to přímo u lesa a je tam klid, byly tam s námi další 2 obytňáky a nikomu to nevadilo a v případě potřeby jídla či wc si můžete skočit do kempu, který je hned vedle. Ale zpátky k tomu ránu. Kvůli takovým ránu je skvělý bydlet v autě. Protože se probudíte a ještě v peřinách pozorujete les celý zahalený do mlhy a nasáváte čistý chladný vzduch. Za chvilku se objeví první sluneční paprsky, které protrhávají tu mlhu a než je snídaně hotová, je les prosvícený a vlhký a je v něm tak dobře. Tak nějak jsme to vycítili všichni tři a užili si to nejhezčí nejobyčejnější ráno, kdy máte pocit, že takhle je svět správně.

Pro návštěvníky s dětmi máme ještě 2 tipy na zábavu v okolí. Kousíček nad vesnicí se nachází hotel Podlesí, nám blízký, protože jsme si tam už před více než 4 lety (toto letí!) řekli své ano. A u hotelu je Pohádková vesnička, kterou si můžete s dětmi po zaplacení (poměrně drahého) vstupného prohlédnout, případně se zúčastnit některého animovaného programu pro děti.

Druhým moc zajímavým místem je Kukyho stezka v nedaleké vesnici Březiny. Přístup k ní je snadný, je možné zaparkovat u penzionu Na Bělisku a tady začíná asi 1 km dlouhý okruh s několika stanovišti pro děti. Hned u penzionu je hřiště a takový mini vodní svět, kde mohou děti korigovat tok vody, tudíž v horkém dni máte o zábavu postaráno na dlouhou dobu. Další úkoly se nachází podél lesa a v lese a liší se ve své rozmanitosti. Nás samozřejmě nejvíc oslovil domeček z větví a kovové autíčko, záleží na věku dětí. I když je stezka tak krátká, zabere vám její procházka zřejmě více času, protože okolní les láká k dalším dobrodružstvím.

Podělte se, jaké je vaše oblíbené milovské místo?

Mar

Author Mar

More posts by Mar

Leave a Reply