Pokud přemýšlíte, kam vzít děti na zámek, a zvažujete, jestli by je nenudil dlouhý výklad průvodce, můžete zkusit vyrazit na zámek do Letovic. Tam vás totiž průvodce seznámí s historií hradu během 15 minut na začátku prohlídky a zbytek trasy už absolvujete sami vlastním tempem a zastavujete se tam, kde vás to zajímá. Navíc děti nikoho neruší a užijí si hledání šipek, které určují směr prohlídky a které vás provedou docela dlouhou procházkou zámeckými prostorami, kde zvládnete navštívit 130 místností. Nám tato varianta přišla celkem fajn, protože se Terezka mohla zastavit u toho, co ji zaujalo, popovídat si o tom a zdržet se dle potřeby. A jelikož jsou u nás teď princové a princezny v kurzu, prohlídka ji bavila, obzvláště pokud někde byly figuríny oblečené do princezniných šatů.

Zámek byl až do roku 2004 chátrající ruinou a současný majitel tam odvedl spoustu práce. Zámecké prostory nabízejí sbírky umění všeho druhu, milovníci starožitností tu mohou každou první neděli v měsíci navštívit motoburzu a bleší trhy (od dubna do října) a při prohlídce uvidíte jak úplně obyčejné a skromně zařízené pokoje služebnictva, kuchyň, tak i honosněji zařízené komnaty šlechty. Některé prostory jsou určeny také k výstavním účelům.

Další zajímavost, kterou zámecký komplex nabízí, je zámecký park s velikým jezírkem, malý zookoutek s pár domácími zvířaty a Dračí doupě. Do Dračího doupěte se platí vstupné, a i když to nebylo drahé (30 Kč/os), trošku nás zarazilo, že kratičká cesta sklepní chodbou, na jejímž konci byl drak za mřížemi, může být vůbec zpoplatněna, ale budiž. Pro hladové krky je přímo v areálu i restaurace a celkem pěkné slunné nádvoří.

Je to výletní tip tak trošku na poslední chvíli, otevřeno mají do konce října.

Mar

Author Mar

More posts by Mar

Leave a Reply