Čtení knížek a příběhů patří u nás doma stále mezi top aktivity, a tak není divu, že se u nás hromadí spousta hezkých knížek. V dnešním článku se s vámi rádi podělíme o ty, které máme rádi a které patřily mezi oblíbené mezi 2. a 3. rokem Terezky. Oceníme i vaše knižní tipy, i když seznam knížek, které bych chtěla ještě pořídit, je už i tak dlouhý, ale knížek není nikdy dost 🙂

O našich oblíbených knížkách už jsem psala dříve dva ucelenější články (pro inspiraci tu a tu), a spousta z těchto knížek je u nás stále atraktivních, hlavně hledací knížky tipu Jaro, Léto, Podzim, Zima, Rok v lese a Rok ve školce. Ty Terezku opět opakovaně hodně baví a pořád nacházíme něco nového.

Mezi novinky, které jsme pořídily za poslední rok, patří tyto knížky:

Louskáček

Louskáček a jeho příběh zasazený do období Vánoc naši Terezku přímo uchvátil, protože je tam holčička – princezna, víly, tancování a Sladké království a to je teď prostě top. Příběh je jednoduše a srozumitelně napsaný, doplněný hezkými ilustracemi (Valerie Docampo). Knížka je od nakladatelství Svojtka.

Gerda, příběh moře a odvahy

Protože jsme si oblíbili příběh velryby Gerdy, koupili jsme i druhý díl, který má podtitulek Příběh moře a odvahy (Adrián Macho). Knížka je opět nádherně ilustrovaná a popisuje dobrodružnou cestu velryby Gerdy a jejího brášky Larse, kteří během této cesty potkávají různé obyvatele podmořského světa a zažívají dobrodružství, která je obohacují a posouvají dále, aby na konci zjistili, že díky své odvaze našli nejen další slova jejich oblíbené velrybí ukolébavky.

Mám tě ráda

Druhý díl jsme koupili také ke knížce o Adámkovi (Co mi řekl táta). Jmenuje se Mám tě ráda a její autorkou je Astrid Desbordes, o ilustrace se postarala Pauline March. Podstatou knížky je povídání maminky o tom, v jakých situacích má Adámka ráda. Je ukázáno, že ho má ráda ve všech, jak v těch hezkých a pozitivních, tak i ve chvílích, kdy Adámek zlobí, vzteká se a nebo je celý ušpiněný. Každé dítě si přece zaslouží naši bezpodmínečnou lásku a je určitě vhodné s ním o tom také mluvit a tahle knížka může dobře posloužit jako základ pro povídání si. Na každé dvojstránce je jednou větou popsána situace, ve které má maminka Adámka ráda, takže nečekejte žádné dlouhé čtení, ale spíše můžete navázat povídáním si o tom, jak to třeba funguje u vás, jestli je to podobné či nikoli.

Podívej se do svého těla

Podívej se do svého těla patří mezi další knížky od Svojtky, je to knížka s odklápěcími okénky a dětem ukazuje, jak to v lidském těle funguje, co kde máme a k čemu to slouží. Jelikož Terezku tyto věci začaly docela zajímat a hra na doktory je teď oblíbená, zkoušíme si pomocí této knížky vysvětlovat, k čemu máme kosti, co umí plíce a srdce, jak putuje jídlo do bříška a dále, co všechno umí mozek. A díky otvíracím okénkům si touto knížkou listuje i ráda sama, jinak většinou vyžaduje naše povídání či čtení.

Nerozluční přátelé

Od ilustrátorky Emilie Dziubakové (stejně jako Rok v lese) a autora Prezemyslawa Wechterowicza máme doma knížku Nerozluční přátelé a měli jsme také půjčenou knížku Obejmi mě prosím od těch samých tvůrců a obě dvě jsou moc milé a příjemné ke čtení. Textu na stránce není moc, ilustrace jsou velké a působivé a příběhy kouzelné. Jsou plné lásky, přátelství, pěkných zážitků i zázraků, které zažívají lesní zvířátka. Jsou vtipné i duši hladící a za mě doporučené 🙂

Z deníku kocoura Modroočka

Terezka také moc ráda poslouchá audio knížky a třeba takový kocourek Modroočko byl dlouhou dobu na prvním místě. Tak jsme hledali na půdě a objevili tam knížku Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře s ilustracemi Heleny Zmatlíkové, kterou asi spousta z nás zná ze svého dětství. A jsou to hlavně ty pěkné ilustrace, které Terezku baví prohlížet.

Skřítek Rozekvítek, rok v přírodě

Hodně nás baví knížky o přírodě, a tak jsme pořídili jednu takovou pořádně tlustou. Jmenuje se Skřítek Rozekvítek, rok v přírodě (Hana Primusová). Jedná se o vyprávění skřítka Rozekvítka rozepsané do 12 měsíců. V každém měsíci popisuje, co dělá on sám a co se děje v přírodě, jaké jsou tradice a co se mění. Pohádkovou formou doplněnou o milé ilustrace Dagmar Koškové seznamuje děti s děním v přírodě v průběhu roku, s názvy zvířat i rostlin i s jejich vlastnostmi.

Poslední dvě knížky, které bych dnes ráda zmínila, nejsou knížky příliš čtecí a příběhové, ale určitě mají své místo v dětské knihovničce.

Jóga pro hezký den, Jóga na dobrou noc

Od Ježíška jsme dostali dvě knížky o józe pro děti, Jóga pro hezký den a Jóga na dobrou noc, které ilustrovala Anna Láng. Obě knížky obsahují řadu jógových pozic, které předvádí dvě děti, popis správného provedení a krátké motivační povídání. Ke knížkám jsme dostali také jógové karty Jógová abeceda, které vznikly v rámci projektu Lali jóga a na kterých jsou namalované děti, převlečené za různá zvířátka a ukazující jednotlivá písmenka abecedy. Jelikož Terezku poslední dobou písmenka celkem zajímají, baví jí dělat i tyto pozice, z nichž většinu docela dobře zvládá, případně pomůžeme my tam, kde ještě nejsou tak silné břišáky 🙂

Knížka

A poslední knížka, která není moc knížkou, i když se Knížka jmenuje. Že to zní trochu popleteně? To možná ano, ale stačí nakouknout do této Knížky a pochopíte. Jde o dílo Henriho Tulleta, které je velmi interaktivní. Při čtení této knížky dostává dítě instrukce, co má udělat (např. tleskni, zaťukej na puntík 5x, nakloň knížku doleva, atd.) a na tyto pokyny reagují různě barevné puntíky vždy na další stránce. Je to jednoduché, ale hodně legrační. Kromě srandy si děti můžou procvičit i počítání, barvy a strany (levá, pravá).

A jací jsou vaši knižní oblíbenci pro podobně staré děti?

Mar

Author Mar

More posts by Mar

Leave a Reply