Maštale máme opravdu rádi a dneska se podíváme na dvě moc pěkná a zajímavá místa, která tu můžete navštívit a přihodíme i tip na to, kde se v této oblasti s dětmi najíst.

Obě místa, Pivnice i Kolumbovo vejce, se nacházejí v blízkosti obce Zderaz u Proseče, odkud se k nim dá také pěšky vyrazit. Vesnička je malinká, ale kdyby jste se tu chtěli zdržet, je tu malé oplocené dětské hřiště a skalní obydlí (ta jsme ale ještě nenavštívili). Pokud zaparkujete na kraji vesnice u zemědělského družstva, nacházíte se na dobrém výchozím bodě pro přístup do Pivnické rokle, kam se vydáte po žluté turistické značce. První polovina cesty vede mezi poli a není příliš zajímavá, zato druhá půlka, kdy klesáte lesem níže k rokli, vám to vynahradí. S dětmi se připravte na nižší teplotu a jakmile sestoupíte přímo do rokle, tak i na náročnější terén, ale naše dvě cácorky (1 a 3/4 a 2 a 3/4 roků), co šly s námi, to celkem zvládaly :).

Rokle představuje docela hluboký kaňon lemovaný řadou skal a skalních útvarů a dokonce je tu také poměrně prostorná jeskyně(i se spícím netopýrem!). A protože jsou to pískovcové skály, o písek pro děti tu není nouze a to je baví :). Jelikož cesta vede korytem potoka, je třeba pro jistotu přibalit gumáky a počítat s vodou, ale my jsme tu byli na podzim a koryto bylo vyschlé. V létě tu zase může být příjemný chládek a stín, čímž toto místo připomíná nějaký pivní sklípek, odkud mohl být odvozen její název. Procházka roklí je asi 1,5 km dlouhá a pro děti je to opravdu dobrodružství. Jen to vylézání ven z rokle může být pro někoho náročnější, leze se úzkými cestičkami mezi skalami po kovových žebřících a když je mokro, může to klouzat.

S malými dětmi je to půldenní výlet. Energii je pak možné dočerpat a obnovit v nedaleké restauraci Polanka (asi 5 minut autem), kde mají i dětské hřiště pro malé neposedy. A z Polanky vede celá řada turistických tras k různým výletním cílům. My jsme zvolili procházku ke skalnímu útvaru Kolumbovo vejce po červené turistické značce (asi 3 km) a zpět stejnou trasou. Je také možné jít okruh přes Bor u Skutče, ale ten vede v druhé polovině po silnici.

Terezka část cesty prospala v nosítku (kočárek sem určitě neberte), část se vezla na koni a opravdu velkou část ušla sama, protože terén je různorodý, vede krásným lesem, okolo potoka, po písečných pěšinkách, okolo skal, a tak o zábavu není nouze. Písku je tu také dost, takže se do něj dá malovat, kreslit šipky nebo se jen tak hrabošit 🙂 Při cestě potkáte několik hezkých a zajímavých míst – Betlémskou jeskyni, Kupadla, která lákají ke smočení nožek, výhled z Kazatelny a v závěru i Kolumbovo vejce. Jedná se o vysoký skalní útvar stojící pouze úzkou patou na skalnatém podkladu. Okolí tohoto místo láká k odpočinku, je tu hezký světlý borovicový les, který přímo vybízí k pikniku 🙂

A při návratu zpět k chatě Polanka se tu můžete ještě občerstvit nebo se třeba zastavit v Nových Hradech, které jsou nedaleko. Nové Hrady jsou proslulé svým zámkem, ale pokud byste neměli tolik času, dětem úplně postačí zastávka u obory s daňky, která se nachází na kraji vesnice. A o nenáročný výlet, který si užijí i prckové, je postaráno :).

Mar

Author Mar

More posts by Mar

Leave a Reply