Né, neupadli jsme (bohužel) do zimního spánku, jen poslední dobou nebylo moc času na psaní článků, a tak ten dnešní bude takový koktejl všeho, čím nás zima a předvánoční čekání baví. A že nás to baví :). Nejlepší je mít rád všechny roční období, protože pak se to krásně mění, prolíná, opakuje a prohlubuje…

Dlouhé zimní večery nám přinesly dvě novinky. Jednak je Terezka úplně fascinovaná lampami, svíčkami,světýlky a hvězdičkami a jednak s Honým po večerech sedíme jak naše prababičky a šijeme quietbook (níže více info). Terezce se poslední dobou moc nechce chodit pěšky (přičítám to tolika vrstvám oblečení a kombinéze), ale jak je noc a může objímat lampy, je skoro nezastavitelná, tak už se těšíme, až bude svítit venku víc stromečků. 

Quietbook

Mým nejlepším kamarádem je poslední dobou krb a šití. Šicí stroj sice poznám, ale používat neumím, a tak šiju růčo dárek pro Terezku k Vánocům. Slyšeli jste už o quietbook? Ještě než jsem byla těhotná, tak jsem se těšila, až takovou tichou knížku ušiju, a tak si teď plním svůj malý sen. Ale občas je to trošku k zbláznění…je toho totiž stráášně moc, ale na druhou stranu je to parádní relax, dá se u toho poslouchat muzika nebo koukat na akční filmy (rozumějte, nejsem jejich fanda, ale tím, že mě nezajímají přestřelky, bitky a honičky v autech, tak na to vlastně nemusím moc koukat a jen poslouchám ten hlavní příběh a je to docela fajn a Honý má radost, že spolu koukáme na akčňáky). Protože nejsem moc šicí typ, objednala jsem si takové předpřipravené předlohy ze stránek www.buuk.cz a přišla mi krásně nachystaná krabička, ve které najdete vše potřebné z filcu, nitě, jehly, bavlnky, zipy, knoflíky a další potřebné vybavení a podrobný návod. Je to krásně připravené a radost začít, jen to zabere opravdu hooodně hodin, ale když vás to baví, tak vřele doporučuju. Knížka ještě není úplně hotová, tak pro inspiraci alespoň pár fotek v procesu. 

A ten krb…krb u nás hořel, když padal první letošní sníh, také když padal druhý sníh a vstávali jsme po 4 ráno (asi se Terča těšila na první prosincový den a adventní kalendář, či co) a když jsme začali péct první cukroví. Krb je pro mě symbolem úplné pohody. Honý to bohužel nesdílí, protože když je v kuchyni 28 stupňů, stěhuje se raději jinam. Zato Terča a kočka Rosie jedou na stejné vlně jako já, jupí 🙂

Zimní knížky pro děti

A protože už opravdu přituhuje, trávíme venku o trochu méně času a o to víc Terezku baví číst knížky. Pro zimní a vánoční období jsme koupili tři a krátce vám je představím. Zima z pera Susan Rotraut-Bernerové je další knížkou z její řady o ročních obdobích a díky bohatým ilustracím představuje aktivity, které v zimě můžeme zažít, a také rozvíjí příběhy hrdinů, kteří se objevují ve všech jejich knížkách. Je to ukazovací knížka, které Terezce hodně rozvíjí slovní zásobu i fantazii a chápání souvislostí. U nás stejně jako předchozí díly velmi oblíbená. 

Asi jako spousta lidí mám Vánoce spjaté s obrázky Josefa Lady. A tak u nás nemohla chybět knížka České Vánoce Josefa Lady. Knížka je plná zimních i vánočních ilustrací, básniček a říkaček, pohádek i povídání a přináší sebou takový milý konejšivý pocit, který by měl o Vánocích pocítit každý. 

Třetí knížka se jmenuje Vánoční koledy a je to sbírka základních českých koled, doplněná obrázkem pro každou písničku. Jsou v ní hlavně obrázky koledníků, vánočního stromečku a Ježiška v Betlémě a Terezce díky tomu docela hezky povídáme, o čem jsou Vánoce, jak se zdobí stromeček, dům, peče cukroví a jak se narodil Ježíšek. Hlavně ji ale baví, když ukáže na obrázek a už si pamatuje, která koleda to je a chce, abychom zpívali. Během 2-3 týdnu se krásně naučila jména koled a některé už si sama notuje 🙂 

Náše předvánoční aktivity

 • Adventní kalendář s drobnostmi pro radost či k snědku
 • Utrhnout si Barborku
 • Mikuláš, který k nám poprvé přišel domů i s andělem a strašně hodným čertem (před měsícem jsme byli v Pekle Čertovina a Terezce se čerti dost zalíbili, takže jsme věděli, že se ho nebude bát ani u nás doma,a navíc myslíme, že je třeba tradice udržovat, ale bez zbytečného strašení) 
 • Vánoční výzdoba, tvoření a pečení cukroví
 • Výroba vánočních dárků
 • Svařák pro mamku a taťku
 • Návštěva vánočních trhů (už jsme zvládli Brno a chystáme se do Olomouce, mě to tam přijde o trochu útulnější)
 • Vánoční úklid (já tenhle pojem nemám moc ráda, protože lidi z toho občas šílí, a tak to přeci nemá být, ale zjistila jsem, že naši Terezku strašně baví uklízet, utírat prach a hrabat se ve věcech, které je potřeba přerovnat, otřít…. a když minule vydržela téměř bez mluvení hodinu a čtvrt utírat prach a říkala jen “Terezka spokojená, Terezce líbit”, tak jsem si řekla, že nějaký pohodový úklid uděláme, ono je to potřeba, ne že ne)
 • Poslat vánoční pohledy
 • Pelíšek pro zvířátka v lese a dobrůtky ke krmelci a do krmítka
 • Pomoc druhým (předvánoční čas by měl být o lásce a pomoci druhým a na každého se hrnou prosby z různých stran, charit, organizací…i my se snažíme udělat radost někomu cizímu a tak jsme letos nakoupili dárky pro děti z dětského domova (www.vespojenios.cz), zúčastnili jsme se aukce pro poličské kočky a koupili jsme ponožky pro děti z dětského domova v Polička (o akci jsme se dozvěděli přes Pontopolis) a je dosti možné, že se ještě k něčemu podobnému přidáme)

Nejen o Vánocích je důležité zkusit zpomalit a nešít si na sebe zbytečně bič s tím, co je potřeba udělat. Jájsem to sama na sobě začala cítit, že už si sepisuju, že je potřeba udělat to a to a tamhleto a že by mě to mohlo začít znervózňovat, a pak jsem si (dostatečně včas) uvědomila, že je vlastně skoro jedno, kolik bude druhů cukroví a co všechno stihneme. Nejdůležitější je, a ne jen o Vánocích, být spolu a být v klidu. Takže cukroví bude tolik, kolik ho s Terezkou zvládneme, a stejně tak i s vyráběním dárků. Nápady jsou, ale uvidíme, jak to půjde realizovat. Důležité je dělat věci tak, jak je člověk cítí, ne tak, jak by to mělo být. A to se týká úplně všeho. 

Navíc nám s Honým v poslední době vrtají hlavou myšlenky inspirované zero waste a minimalismem. Máme tak trochu pocit, že doma je i tak moc věcí a odpadů, tak uvidíme, kam nás myšlenky zavedou. Je to ale dobrá výzva pro každého, zamyslet se nad tím, jak moc konzumní Vánoce ne/musejí být a jak by se dalo fungovat s méně odpadem. Navíc se blíží novoroční předsevzetí….no ještě uvidíme 🙂 Jak se k tomu stavíte vy? Koho láká zerowaste a jak řešíte vánoční dárky?

Přejeme krásný a pohodový adventní čas 🙂

Mar

Author Mar

More posts by Mar

Leave a Reply