Na poslední chvíli před Velikonocemi přinášíme pár tipů na jarní tvoření a aktivity s dětmi, které se dají vymyslet během chvilky doma, a také pro inspiraci naší téměř hotovou venkovní kuchyňku, která snad bude sklízet úspěch po celé jaro, léto, podzim, zimu? 🙂

Poslední dobou tvoříme doma méně, jsme více venku a když už jsme doma, Terezka si hodně hraje ve svém světě a sama si začíná vymýšlet zábavu…proto ty dnešní tipy budou opravdu jednoduché a velmi rychlé na přípravu i tvoření.

Motýlci z papírové utěrky

Stačí kousek z papírové utěrky, který se pomaluje temperkama – tečky jsou fajn, protože tu utěrku moc nerozmočí. Tečkovat zvládnou i docela malé děti a mamky potom pomůžou chlupatým drátkem vytvořit motýlkovi tělíčko a motýlek je na světě. Ještě se u toho dá povídat o tom, co tomu vývojově předchází (vajíčko, larva, kukla) a spojit to s pozorováním prvních motýlků venku.

Lepení jarních obrázků

Terezku poslední dobou baví lepit – jak lepidlem, tak samolepkami. Nějaké samolepkové sešity už jsme vyzkoušeli, ale docela dobře se to dá vymyslet i doma. Z barevného papíru jsem vystříhala obrázky (jarně laděné), ty jsem potom obkreslila na čtvrtku. Hotovou předlohu jsem dala Terezce a ta se s chutí pustila do přilepování vystříhaných obrázků. Dělala to téměř celé sama a až na tu popletenou včelku se jí to celkem podařilo 🙂 Výhodou je, že si můžete vytvořit jakýkoli obrázek a lepit z různých dalších materiálů (krepák, látky nebo opravdové nasušené rostlinky).

Hnízdo

Máme doma ptačí hnízdo, které jsem už kdysi našla venku na zemi. Je krásně zachovalé a přímo vybízí ke snášení vajíček. Pokud nějaké takové doma máte nebo ho zkusíte vyrobit (k tomu jsme se zatím bohužel nedostali), je to fajn, můžete si ukazovat, jak slepička či kačenka snáší vajíčka, jak vajíčka prasknou a jak z vajíček vykouknout mláďata. Terezku už hodně baví poznávání přírodních zákonitostí, takže povídáme, že se vajíčka zahřívají, proč má kačenka hnědou barvu a pořád dokola řešíme, kdo je u zvířat maminka a tatínek, to je teď ve velké oblibě. U rybníka potom pozorujeme kačky, jestli už někde sedí na hnízdě a nebo slepičky v kurníku. U nás je to teď hodně povídací 🙂

Vajíčko z pomalované čtvrtky

Nejjednodušší a nejrychlejší aktivita pro každého. Nechtě dítě, ať jakýmkoli jemu příjemným způsobem pomaluje čtvrtku. Na vás už pak je jen vystřídat vajíčka, která budou krásně pestrobarevná, a někde si je společně naaranžovat či pověsit.

Větvičkové aranžmá

V každém ročním období si domov trochu zdobíme a zútulňujeme tím, co si přineseme z venku, vyrobíme nebo koupíme. A jaro se vším tím pučením a kvetením k tomu přímo vybízí. Společně s Terezkou aranžujeme velkou kytici z kočiček, větviček, prvních kvítků a dozdobíme ji vším jarním, co doma máme. Můžou se použít i vajíčka z předchozí aktivity. Ještě jsme nestihli zdobení vyfouknutých vajíček, pořád jsem váhala, jaký postup zvolit a taky vždycky před vařením zapomenu vajíčka vyfouknout. Nemáte někdo dobrý nápad na zdobení kraslic s dvouletými dětmi?

Osení a řeřicha

Osení do mističky (na to už je trochu pozdě, do Velikonoc asi nevyroste, ale to vlastně vůbec nevadí, může vyrůst i později, malé děti to neřeší), řeřicha do skořápek od vajíčka a zase se s tím dá vymyslet domácí výzdoba, třeba v kombinaci s peříčkem, pomalovanou ulitou…

Velikonoční perníčky

Letos poprvé jsme napekli perníčky i na Velikonoce. Před Vánocemi to Terezku moc bavilo, perníčky nám všem chutnají, a tak jsme koupili zvířátková vykrajovátka a pustili jsme se do pečení. Terezka je pekařka, takže míchá těsto z velké části sama, já válím a Terča s nadšením vykrajuje a s ještě větším nadšením ochutnává hotové. A tak teď pořád slyším “maminko, ja bych chtěla perníček…”

Náš osvědčený rodinný recept: 40 dkg hladké nebo špaldové mouky, 10 dkg moučkového cukru, 7 dkg másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžička sody, hrst mletých ořechů, perníkové koření, citrónová kůra, 1 lžička kakaa. Sice nejsou hned úplně měkké, ale když se k hotovým perníčkům do krabičky dá kousek jablka, změknou. A když ne, jsou nejlepší ke kafíčku 🙂

Zmrzlina

U nás k jaru patří i zmrzlina, protože se na ni už moc těšíme…a jelikož s přibývajícím teplíčkem otvírají stánky se zmrzlinou, hrajeme si na zmrzlináře i my doma (už teda od konce zimy :)) Je to jednoduchá aktivita, která pomáhá trénovat barvičky. Potřebujete lékařské špachle a látku/filc. Maminky, které umí šít a chtějí to mít hezké, si ty “kopečky” hezky obšijí. Já jsem trochu lenošila a jednoduše jsem to secvakala sešívačkou, sice to není taková nádhera, ale účel to plní a drží dohromady. Dole se nechá malý otvor, aby šlo kopeček navléct na špachtli. Tím se dá taky docela dobře trénovat jemná motorika. A když se fixou pomaluje špachle, může se to k sobě i barevně přiřazovat. Jakmile je hotovo, jde se na zmrzku. Trénují se barvy, příchuť zmrzliny i nakupování a placení. A u nás mlsají i plyšáci.

A na závěr….

Venkovní kuchyňka

Poslední dobou se Terezka začala zajímat o kuchyňku v rodinném centru, kam chodíme, a tak jsme o nějaké začali uvažovat. Doma na ni už ale nemáme místo a jednou z nejlepších dětských her pro mě bylo vaření ve venkovní kuchyňce, ať už byla ve starém foliáku, v chlívku nebo jen tak ve štosu dřeva na zahradě. Vařili jsme pořád, míchali bláto, písek, šrot a vše zdobili kvítím. A tak jsme se pustili do vlastní tvorby. Chtěli jsme zužitkovat staré dřevo, paletu a “co-stodola-dá”. Hlavní tvůrce je opět Honý, ale i my s Terezkou jsme lehce asistovali 🙂 Výsledek pro inspiraci na fotce níže. Ještě je třeba doladit vybavení (v rámci zbytečného neplýtvání prohledáme půdy, sklepy, ono se něco najde), nějaké koflíky s květinami, posezení a už se těším, až budeme chodit na pískové koláče a blátivé kafíčko.

Jak jsem říkala na začátku, aktivitky jsou jednoduché, nenáročné, snadno upravitelné na vlastní potřeby, trávíme hlavně čas venku, kde plníme naše jarní zážitky (o kterých byla řeč minule tu). A je to tak pro nás nejlepší 🙂

Krásné jaro a příjemné Velikonoce!

Mar

Author Mar

More posts by Mar

Leave a Reply