To, že jednoho dne pořídíme Terezce učící věž jsme věděli ještě před tím, než ji vůbec potřebovala. Je to skvělý nápad, i když si myslím, že podobný vynález pomáhal naším mamkám už daleko dříve, jenom neměl tak honosný název. Říkalo se mu totiž židle. Mělo to pár nedostatků, jako třeba, že si na ni dítě neumělo dlouho vylézt samo, že mohlo daleko snáze spadnout, nebo že s dítětem nerostla. Na druhou stranu nemusel na svět přijít další kus něčeho, kvůli čemu v tom lepším případě musel padnout strom, a v tom horším případě musel do skonání světa plavat v oceánu. Ať už židle nebo věž, smyslem těchto pomocníků je přiblížit dětské zvědavosti věci a činnosti, na které ještě nedosáhnou, ale rodiče je dělají denně. Všichni podle mě totiž chceme, aby naše ratolesti měli povědomí o tom, co u té linky pořád děláme, když oni si s námi chtějí hrát. Říct “Terezko umývám nádobí, tak si s tebou teď nemohu hrát.” nestačí. Je to jako by vám někdo řekl “Тересько я вымываю посуду, поэтому я не могу играть с тобой сейчас.”, taky by tomu většina nerozuměla, dokud byste to neviděli na vlastní oči. Účel je tedy jasný podpořit jeden smysl (sluch) všemi ostatními smysly (zrak, hmat, čich, chuť), což podle mého selského rozumu rozvíjí motoriku, podporuje zvědavost a přibližuje dítěti svět dospělých, který by sice neměli hned přijmout za svůj, ale měli by vědět, že existuje. Na druhou stranu počítejte s tím, že vám z bytu vznikne chlívek a potřebný čas na činnosti se z(dvoj|troj)násobí. Dítěti se ukáže i to, že se musí po sobě uklidit a časem to možná zkrátí potřebný čas na polovinu, když na to budete dva.
Ale k věci… Na trhu existuje hodně učících věží, které můžete prostě koupit a přivezou vám je až do domu. Mně se moc líbila učící věž z ucici-vez.cz, kde jsem se inspiroval rozměry a koncepcí (né každý vám přesné rozměry naservíruje hned na úvodní stránce, takže díky). Přesné rozměry všech částí se pak dají snadno dopočítat i po dvou skleničkách vína. Já jsem ale srdcem kutil a jednoho dne, až mě přestane bavit IT svět, si koupím stodolu, formátovací pilu a CNCčko a budu sjíždět Pinterest a kutit až to nebudu mít kam dávat. Pokud jste z jiného těsta a nechcete utrácet balík, tak vřele doporučuji podívat se po bazarech navíc zmírníte problémy zmíněné výše. Jinak tipů na DIY učící věže je na internetu spousty: web|videa, takže můžete sáhnout po něčem jednodušším na tvorbu nebo složitějším.
- materiál sibiřský modřín
- hranoly 45×45mm
- nelakováno (aby se to dalo v případě neúspěchu spálit v kamnech)
- konstrukce lepená PU lepidlem
- podlážka a opěrné části přišroubovány
- dřevo 700Kč
- malé lepidlo 60Kč
- 8mm kolíky 50Kč
- šroubky 10Kč
- pila (pokosová je fajn)
- aku vrtačka
- vrták do dřeva 8mm
- kolíkovačka (dala by se snadno udělat šablona)
- svorky na stažení po lepení
K Terezce se dostala věž, když ji bylo 13 měsíců a hned na ni dokázala sama vylézt i z ní slézt. Asi jme ji mohli udělat o něco dříve – hned jak začala být ve stoje stabilnější, ale aspoň si nezvykla na to, že ji do věže dáváme my.
Shrnul bych naši 5ti měsíční zkušenost asi takto. Zatím se to nerozpadlo, stále se denně využívá, “naučil” jsem se kolíkovat, máme doma pomocníka a je o co doma zakopávat (že Maru).